A-J Junior Wildcats Perform Well at Sectional, State Tournaments

FOR IMMEDIATE RELEASE:

A-J Junior Wildcats Perform Well at Sectional, State Tournaments

HIGHLAND—The A-J Junior Wildcats Wrestling Club took its highest number of teammates so far to the IKWF South Sectionals in 2015 with seventeen competing.  Of the fourteen boys and three girls representing A-J, the club took home one first place, four second place, one third place and three fourth place winners.

Drew Sadler took first in the intermediate division with Zoee Sadler, Nile Chotner and Madilyn Hawk finishing second and Kaden Lincoln finishing third.  In the novice division, Barry Johnson and Wyatt Dowdy finished fourth and in the senior division, Nate Kisat finished fourth, all barely missing state qualification.

Novice and senior grapplers who place third or above move on to IKFW State.  One Wildcat—fifth-year wrestler Blake Mays—took second at sectionals and went on to represent the club in Rockford.  He was eliminated early but father and head coach Grover Mays was glad to see him competing at the state level the first year he was eligible and expects him to learn a lot from the experience.

The club sent four to IKWF Girls State: Fifth-year wrestler Madilyn Hawk, fourth-year wrestlers Catie Mays and Zoee Sadler and first-year wrestler Kylie Hale.  They were joined in Yorkville by former Junior Wildcat and current high school wrestler Lexi Macy.  Hawk, Hale and Macy finished third.  Mays finished second wrestling in the high school division.  Sadler finished the day a three-time state champion.

Four Junior Wildcats competed at Midget State: Drew Sadler, Zoee Sadler, Caleb Mays and Blake Mays.  Drew Sadler went 3-2 for the day, finishing fifth.  Blake Mays went 3-1 for the day, finishing second.

The A-J Junior Wildcats finished with the 2014-2015 season being their most successful to date.  Competing in 1038 total matches, the club ended up winning almost 53% of them.  Several of the club’s grapplers will continue competing in the off-season at local and national tournaments.

End of season totals:

Name

Age

Division

State Series Division

Season Record

Total Matches

Wins

Losses

%

Dover, Titus

5

6&U

Bantam

29

9

20

31.03%

Hale, Korbin

5

6&U

Bantam

32

12

20

37.50%

Holshouser, Jase

5

6&U

3

1

2

33.33%

Chotner, Noah

7

7&8

Bantam

39

18

21

46.15%

Conway, Kyle

7

7&8

Bantam

22

5

17

22.73%

Miller, Tate

7

7&8

Bantam

35

23

12

65.71%

Samuels, Travis

7

7&8

Bantam

48

19

29

39.58%

Buchmeier, Kane

8

7&8

Bantam

17

8

9

47.06%

Dover, Daniel

8

7&8

Bantam

29

21

8

72.41%

Hale, Kylie

8

7&8

Intermediate

49

23

26

46.94%

Holshouser, Drew

8

7&8

Intermediate

28

14

14

50.00%

Pearson, Blake

8

7&8

6

0

6

0.00%

Sadler, Drew

8

7&8

Intermediate

76

67

9

88.16%

Sadler, Zoee

8

7&8

Intermediate

66

45

21

68.18%

Smith, Milam

8

7&8

Bantam

13

2

11

15.38%

Chotner, Nile

9

9&10

Intermediate

42

30

12

71.43%

Macy, Thomas

9

9&10

Intermediate

21

9

12

42.86%

Mays, Caleb

9

9&10

Intermediate

59

36

23

61.02%

Smith, Brett

9

9&10

Intermediate

39

15

24

38.46%

Hawk, Madilyn

10

9&10

Intermediate

44

9

35

20.45%

Lincoln, Kaden

10

9&10

Intermediate

25

7

18

28.00%

Mays, Grover

10

9&10

Novice

75

54

21

72.00%

Johnson. Barry

11

11&12

Novice

35

22

13

62.86%

Dowdy, Wyatt

12

11&12

Novice

27

13

14

48.15%

Christy, Carsten

13

13&14

3

1

2

33.33%

Dowdy, Ben

13

13&14

Senior

21

12

9

57.14%

Kisat, Nathan

13

13&14

Senior

40

18

22

45.00%

Jacobs, Aiden

14

13&14

6

4

2

66.67%

Johnson, Christopher

14

13&14

Senior

27

12

15

44.44%

Mays, Catie

14

13&14

Senior

51

27

24

52.94%

Ramage, Marshall

14

13&14

Senior

31

11

20

35.48%

1038

547

491

52.70%

47.30%

 

Sectional and State Tournament Results:

Name

Age

Division

State Series Division

Sectional

IKWF State

IKWF Girls State

Midget State

 

W

L

 

W

L

 

W

L

 

W

L

Hale, Kylie

8

7&8

Intermediate

           

3rd

3

1

     
Holshouser, Drew

8

7&8

Intermediate

 

0

1

                 
Sadler, Drew

8

7&8

Intermediate

1st

1

0

           

5th

3

2

Sadler, Zoee

8

7&8

Intermediate

2nd

1

1

     

1st

3

0

 

0

2

Chotner, Nile

9

9&10

Intermediate

2nd

2

1

                 
Macy, Thomas

9

9&10

Intermediate

 

1

1

                 
Mays, Caleb

9

9&10

Intermediate

 

1

1

             

0

2

Smith, Brett

9

9&10

Intermediate

 

1

2

                 
Hawk, Madilyn

10

9&10

Intermediate

2nd

0

1

     

3rd

0

2

     
Lincoln, Kaden

10

9&10

Intermediate

3rd

0

1

                 
Mays, Grover

10

9&10

Novice

2nd

2

1

 

0

1

     

2nd

3

1

Johnson. Barry

11

11&12

Novice

4th

2

2

                 
Dowdy, Wyatt

12

11&12

Novice

4th

1

2

                 
Dowdy, Ben

13

13&14

Senior

 

0

1

                 
Kisat, Nathan

13

13&14

Senior

4th

3

2

                 
Johnson, Christopher

14

13&14

Senior

 

1

2

                 
Mays, Catie

14

13&14

Senior

 

0

1

     

2nd

2

1

     
Ramage, Marshall

14

13&14

Senior

 

1

2

                 
         

17

22

 

0

1

 

8

4

 

6

7

         

44%

56%

 

0%

100%

 

67%

33%

 

46%

54%

 

#             #             #

A-J Junior Wildcats Achieve Top Scores At 2015 Carbondale Regional, Advance Seventeen To Sectionals

FOR IMMEDIATE RELEASE:

A-J Junior Wildcats Achieve Top Scores At 2015 Carbondale Regional, Advance Seventeen To Sectionals

CARBONDALE—On February 28, the A-J Junior Wildcats Wrestling Club took twenty-seven grapplers to the Carbondale IKWF South Regional.  For the first time in the club’s history, they took two top honors: First Place in the Intermediate Division and Overall Regional Team Champs.  The club will also advance seventeen wrestlers to the IKWF South Sectionals in Highland.

Sending seventeen to sectionals is a major highlight for the club since in previous years, the Junior Wildcats have advanced at most thirteen to the sectionals.  In its fifth year as a club, head coach Grover Mays is happy with how the team is advancing.
“We finished the IKWF Regionals with five regional champs, eleven second place finishers, four third place finishers and six fourth place finishers.  Seventeen out of eighteen eligible wrestlers able to qualify for sectionals did,” said Mays.  “I’m proud of how our Club has progressed.”

In the IKWF, those who place in the top four in the Intermediate, Novice and Senior divisions advance to sectionals.  Novice and Senior wrestlers are eligible to advance to the IKWF State Championship.

Another highlight of the season is that for the first time, the club has finished its regular season with a record of winning more than half its matches.  Regional results and season totals are below.

Name

Age

Division

State Series Division

Overall Record

Regional

Matches

W

L

%

Place

W

L

Dover, Titus

5

6&U

Bantam

29

9

20

31.03%

4th

0

2

Hale, Korbin

5

6&U

Bantam

32

12

20

37.50%

2nd

1

1

Holshouser, Jase

5

6&U

3

1

2

33.33%

Chotner, Noah

7

7&8

Bantam

39

18

21

46.15%

2nd

1

1

Conway, Kyle

7

7&8

Bantam

22

5

17

22.73%

4th

0

2

Miller, Tate

7

7&8

Bantam

35

23

12

65.71%

2nd

1

1

Samuels, Travis

7

7&8

Bantam

48

19

29

39.58%

2nd

1

1

Buchmeier, Kane

8

7&8

Bantam

17

8

9

47.06%

2nd

1

1

Dover, Daniel

8

7&8

Bantam

29

21

8

72.41%

2nd

1

1

Hale, Kylie

8

7&8

Intermediate

45

20

25

44.44%

0

2

Holshouser, Drew

8

7&8

Intermediate

27

14

13

51.85%

3rd

0

1

Pearson, Blake

8

7&8

6

0

6

0.00%

Sadler, Drew

8

7&8

Intermediate

70

63

7

90.00%

1st

1

0

Sadler, Zoee

8

7&8

Intermediate

59

41

18

69.49%

2nd

1

1

Smith, Milam

8

7&8

Bantam

13

2

11

15.38%

4th

0

2

Chotner, Nile

9

9&10

Intermediate

39

28

11

71.79%

1st

2

0

Macy, Thomas

9

9&10

Intermediate

19

8

11

42.11%

4th

1

2

Mays, Caleb

9

9&10

Intermediate

55

35

20

63.64%

2nd

2

1

Smith, Brett

9

9&10

Intermediate

36

14

22

38.89%

2nd

1

1

Hawk, Madilyn

10

9&10

Intermediate

41

9

32

21.95%

2nd

0

1

Lincoln, Kaden

10

9&10

Intermediate

24

7

17

29.17%

1st

1

0

Mays, Grover

10

9&10

Novice

67

49

18

73.13%

1st

1

0

Johnson. Barry

11

11&12

Novice

31

20

11

64.52%

1st

1

0

Dowdy, Wyatt

12

11&12

Novice

24

12

12

50.00%

2nd

1

1

Christy, Carsten

13

13&14

3

1

2

33.33%

Dowdy, Ben

13

13&14

Senior

20

12

8

60.00%

3rd

1

1

Kisat, Nathan

13

13&14

Senior

35

15

20

42.86%

4th

2

2

Jacobs, Aiden

14

13&14

6

4

2

66.67%

Johnson, Christopher

14

13&14

Senior

24

11

13

45.83%

4th

0

2

Mays, Catie

14

13&14

Senior

47

25

22

53.19%

3rd

3

1

Ramage, Marshall

14

13&14

Senior

28

10

18

35.71%

2nd

0

1

973

516

457

24

29

53%

47%

45%

55%

 

Complete regional match results are below, courtesy of TrackWrestling.com.

IKWF South Regional-Carbondale Results for AJ Junior Wildcats Wrestling Club

Intermediate 52 – Drew Sadler’s place is 1st and has scored 14.00 team points.

1st Place Match – Drew Sadler (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Eyson Van Eycke (Mt. Vernon Lions Wrestling Club) (Dec 7-0)

 

Intermediate 55 – Zoee Sadler’s place is 2nd and has scored 14.00 team points.

Semifinal – Zoee Sadler (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Peter Koelling (Aces Wrestling Club) (Fall 1:28)

1st Place Match – Kreg Lofton (Aces Wrestling Club) won by decision over Zoee Sadler (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 9-2)

 

Intermediate 62 – Thomas Macy’s place is 4th and has scored 7.00 team points.

Quarterfinal – Thomas Macy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

Semifinal – Liam Fox (Murphysboro Wrestling Club) won by decision over Thomas Macy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 6-4)

Cons. Semi – Thomas Macy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Jaire Jones (Carbondale Wrestling Club) (Fall 0:27)

3rd Place Match – Jorden Wood (Aces Wrestling Club) won by decision over Thomas Macy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 6-4)

 

Intermediate 70 – Caleb Mays’s place is 2nd and has scored 18.00 team points.

Quarterfinal – Caleb Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Brandon Berger (Murphysboro Wrestling Club) (Fall 0:30)

1st Place Match – Eric McKinney (Vandalia Jr Wrestling Club) won by major decision over Caleb Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 10-0)

 

Intermediate 74 – Kylie Hale’s place is unknown and has scored 0.00 team points.

Quarterfinal – Caleb Seibers (Carmi Bulldog WC) won by fall over Kylie Hale (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 1:47)

Cons. Round 1 – Kylie Hale (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

Cons. Semi – Bryce Edwards (Murphysboro Wrestling Club) won by decision over Kylie Hale (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 10-6)

 

Intermediate 74 – Brett Smith’s place is 2nd and has scored 14.00 team points.

Quarterfinal – Brett Smith (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

Semifinal – Brett Smith (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Caleb Seibers (Carmi Bulldog WC) (Dec 8-2)

1st Place Match – Nile Chotner (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Brett Smith (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 1:23)

 

Intermediate 74 – Nile Chotner’s place is 1st and has scored 22.00 team points.

Quarterfinal – Nile Chotner (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

Semifinal – Nile Chotner (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by major decision over Bryce Edwards (Murphysboro Wrestling Club) (Maj 9-0)

1st Place Match – Nile Chotner (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Brett Smith (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 1:23)

 

Intermediate 84 – Drew Holshouser’s place is 3rd and has scored 7.00 team points.

Semifinal – Lane Mills (Murphysboro Wrestling Club) won by tech fall over Drew Holshouser (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (TF 15-0)

3rd Place Match – Drew Holshouser (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

 

Intermediate 89 – Kaden Lincoln’s place is 1st and has scored 16.00 team points.

Semifinal – Kaden Lincoln (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

1st Place Match – Kaden Lincoln (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Caleb Calhoun (Carbondale Wrestling Club) (Dec 6-3)

 

Intermediate 156 – Madilyn Hawk’s place is 2nd and has scored 10.00 team points.

1st Place Match – Aiden Taylor (Carbondale Wrestling Club) won by decision over Madilyn Hawk (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 3-0)

 

Novice 74 – Grover Mays’s place is 1st and has scored 16.00 team points.

1st Place Match – Grover Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Ryan Kaiser (Vandalia Jr Wrestling Club) (Fall 1:47)

 

Novice 108 – Barry Johnson’s place is 1st and has scored 14.00 team points.

1st Place Match – Barry Johnson (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Dillon Ellis (Murphysboro Wrestling Club) (Dec 2-1)

 

Novice 138 – Wyatt Dowdy’s place is 2nd and has scored 18.00 team points.

Quarterfinal – Wyatt Dowdy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) received a bye () (Bye)

Semifinal – Wyatt Dowdy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Deacon Serena (West Frankfort Jr. Redbirds) (Fall 0:28)

1st Place Match – Gavin Mouser (Vandalia Jr Wrestling Club) won by fall over Wyatt Dowdy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 3:34)

 

Senior 95 – Marshall Ramage’s place is 2nd and has scored 10.00 team points.

1st Place Match – Jacob Sileven (West Frankfort Jr. Redbirds) won by decision over Marshall Ramage (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 4-3)

 

Senior 108 – Nathan Kisat’s place is 4th and has scored 7.00 team points.

Quarterfinal – Nathan Kisat (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Landon Hicks (Harrisburg Junior Bulldogs) (Dec 6-0)

Semifinal – Tanner Swain (Vandalia Jr Wrestling Club) won by fall over Nathan Kisat (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 0:51)

Cons. Semi – Nathan Kisat (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Login Martin (Olney Cubs Wrestling Club) (Dec 9-2)

3rd Place Match – Landon Hicks (Harrisburg Junior Bulldogs) won by decision over Nathan Kisat (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 7-4)

 

Senior 122 – Catie Mays’s place is 3rd and has scored 12.00 team points.

Quarterfinal – Catie Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Bailey Hicks (Carterville Jr Wrestling Club) (Dec 7-1)

Semifinal – Clay Critchfield (Aces Wrestling Club) won by major decision over Catie Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 13-1)

Cons. Semi – Catie Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Micah Julian (West Frankfort Jr. Redbirds) (Fall 0:45)

3rd Place Match – Catie Mays (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Bradyn Kaiser (Vandalia Jr Wrestling Club) (Dec 10-9)

 

Senior 156 – Ben Dowdy’s place is 3rd and has scored 7.00 team points.

Semifinal – Dalton Farrar (Aces Wrestling Club) won by major decision over Ben Dowdy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 15-7)

3rd Place Match – Ben Dowdy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Christopher Johnson (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 4-2)

 

Senior 156 – Christopher Johnson’s place is 4th and has scored 4.00 team points.

Semifinal – Adam Mueller (Mt. Vernon Lions Wrestling Club) won by decision over Christopher Johnson (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 5-3)

3rd Place Match – Ben Dowdy (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Christopher Johnson (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 4-2)

 

Bantam 3 – Travis Samuels’s place is 2nd and has scored 13.00 team points.

Semifinal – Travis Samuels (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by major decision over Kale Smith (Carmi Bulldog WC) (Maj 11-3)

1st Place Match – Max Philpot (Vandalia Jr Wrestling Club) won by fall over Travis Samuels (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 2:22)

 

Bantam 4 – Titus Dover’s place is 4th and has scored 4.00 team points.

Semifinal – Jacob Tennis (Aces Wrestling Club) won by fall over Titus Dover (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Fall 0:18)

3rd Place Match – Baxter Smith (Olney Cubs Wrestling Club) won by major decision over Titus Dover (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 19-8)

 

Bantam 5 – Korbin Hale’s place is 2nd and has scored 14.00 team points.

Semifinal – Korbin Hale (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by fall over Conner Penninger (Herrin Jr Wrestling Club) (Fall 0:45)

1st Place Match – Trace Sisson (Aces Wrestling Club) won by major decision over Korbin Hale (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 14-1)

 

Bantam 6 – Noah Chotner’s place is 2nd and has scored 13.50 team points.

Semifinal – Noah Chotner (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by tech fall over Hunter Smith (Carmi Bulldog WC) (TF 17-0)

1st Place Match – Dillon White (Mt. Vernon Lions Wrestling Club) won by decision over Noah Chotner (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 4-0)

 

Bantam 7 – Daniel Dover’s place is 2nd and has scored 13.00 team points.

Semifinal – Daniel Dover (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by major decision over Logan Kelly (Panther Powerhouse Wrestling) (Maj 13-0)

1st Place Match – Carson Bissey (Olney Cubs Wrestling Club) won by major decision over Daniel Dover (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 13-2)

 

Bantam 9 – Kyle Conway’s place is 4th and has scored 4.00 team points.

Semifinal – Landen Fortner (Panther Powerhouse Wrestling) won by decision over Kyle Conway (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 4-3)

3rd Place Match – Jace Paddock (Olney Cubs Wrestling Club) won by decision over Kyle Conway (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 5-4)

 

Bantam 10 – Tate Miller’s place is 3rd and has scored 7.00 team points.

Semifinal – Parker Ray (Vandalia Jr Wrestling Club) won by major decision over Tate Miller (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Maj 10-2)

3rd Place Match – Tate Miller (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by decision over Zander Schrader (Olney Cubs Wrestling Club) (Dec 6-0)

 

Bantam 12 – Kane Buchmeier’s place is 2nd and has scored 13.50 team points.

Semifinal – Kane Buchmeier (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) won by tech fall over Robert Graves (Olney Cubs Wrestling Club) (TF 16-1)

1st Place Match – Tanner Sheridan (Benton Jr Wrestling) won by decision over Kane Buchmeier (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 5-4)

 

Bantam 13 – Milam Smith’s place is 4th and has scored 4.00 team points.

Semifinal – Lucas Vuichard (Sparta Junior Bulldogs) won by decision over Milam Smith (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 6-1)

3rd Place Match – Max Watson (Carbondale Wrestling Club) won by decision over Milam Smith (AJ Junior Wildcats Wrestling Club) (Dec 7-5)

#             #             #

A-J Junior Wildcats Wrestling Club Hosts Annual Tournament, Donates to High School Team

FOR IMMEDIATE RELEASE:

A-J Junior Wildcats Wrestling Club Hosts Annual Tournament, Donates to High School Team

ANNA—The A-J Junior Wildcats Wrestling Club hosted its annual “On The Prowl” youth wrestling tournament at Anna-Jonesboro Community High School on January 4, 2015.  The event featured 230 wrestlers from nineteen teams and three states.

As usual, the event featured a cross-section of community support.

Young performer Julia Hall opened the day by singing the national anthem.

“Julia’s really become a staple of the tournament,” said communications director Rollie Hawk.  “Having someone who can perform the national anthem that well sets the day’s tone so much better than a recording.”

Angela Cerney provided medical trainer services.

Table workers included some of the club’s older wrestlers, high school wrestlers, various family members of the club and professional wrestler “Farmer” Billy Hills.  Concessions and ticket sales were handled by parents and grandparents.

High school head coach Eric Massey emceed the event.

Recently retired county chairman Don Denny and boys basketball head coach Matt Denny braved the weather and manned the grill.  Denny’s signature pork steak sandwiches were a hit, as usual.

Local IT consulting firm Union County Technology Solutions provided monitors and laptops that acted as timers and scoreboards at each of the tournament’s five mats.

“We get a lot of complements on having the electronic scoring at each table,” explained Hawk.  “As a coach, it makes a huge difference being able to see not only the score but the clock.  That’s not something you get at a lot of local tournaments.”

For the first time, the club used TrackWrestling.com for registrations, payments and bracketing.

“I’m definitely sold on it,” said head coach Grover Mays.  “Things ran a lot smoother using Track.”

“Using Track Wrestling allows results to be tracked in almost real-time on the Internet,” added Hawk. “So you can be sitting in the stands and follow the brackets as they progress.  That’s another convenience you don’t see at a lot of local tournaments.”

Following the tournament, Mays presented a $500 donation from the club to superintendent Rob Wright for the high school wrestling team in return for helping run the tournament.

“The high school wrestlers did a great job for us and the club appreciates it,” said Mays.

High school head coach Eric Massey was very pleased with what he saw in terms of the overall event and the wrestling talent displayed.

“It was a great tournament, Grover Mays,” said Massey. “Great turnout. Nice to see what the A-J Wildcat wrestling program has to look forward to. A lot of very good wrestlers coming up! I’m excited for the future of our high school program. You do an excellent job.  Keep up the good work. It doesn’t go unnoticed.”

Individual results from the tournament are below.

Name

Age

Division

A-J

Place

Wins

Losses

Dover, Titus

5

6&U

4th

1

3

Hale, Korbin

5

6&U

3rd

1

2

Chotner, Noah

7

7&8

3rd

2

1

Conway, Kyle

7

7&8

4th

0

3

Miller, Tate

7

7&8

2nd

2

1

Samuels, Travis

7

7&8

3rd

1

2

Buchmeier, Kane

8

7&8

4th

0

4

Dover, Daniel

8

7&8

2nd

2

1

Hale, Kylie

8

7&8

4th

1

3

Holshouser, Drew

8

7&8

4th

1

2

Sadler, Drew

8

7&8, 9&10

2nd, 1st

4

1

Sadler, Zoee

8

7&8

1st

3

0

Smith, Milam

8

7&8

3rd

2

2

Chotner, Nile

9

9&10

1st

3

0

Macy, Thomas

9

9&10

4th

0

3

Mays, Caleb

9

9&10

1st

3

0

Smith, Brett

9

9&10

1st

2

1

Hawk, Madilyn

10

9&10, 9&10

3rd, 2nd

1

3

Lincoln, Kaden

10

9&10

3rd

1

2

Mays, Grover

10

9&10, 11&12

1st, 1st

6

0

Johnson. Barry

11

11&12

2nd

2

1

Dowdy, Wyatt

12

11&12

4th

1

3

Christy, Carsten

13

13&14

2rd

1

2

Dowdy, Ben

13

13&14

2nd

2

1

Kisat, Nathan

13

13&14

4th

0

3

Jacobs, Aiden

14

13&14

3rd

1

2

Johnson, Christopher

14

13&14

2nd

3

1

Mays, Catie

14

13&14

1st

3

0

Ramage, Marshall

14

13&14

2nd

2

1

       

51

48

       

51.52%

48.48%

 #             #             #

A-J Junior Wildcats Wrestling Club Looking Forward To 2014-2015 Season

ANNA—The A-J Junior Wildcats Wrestling Club is setting the stage for another successful season.

The 2013-2014 season was the club’s best to date, both as a team with a combined record of 430-511 and individually having eleven advance to sectionals and four place with two advancing to the state tournament.

“This last season was the closest to .500 we’ve ever been,” said vice president Jay Kisat.  “We really want to build on that this year.”

The club is having sign-ups on October 28 at the Anna Park from 5:30PM to 7:30PM.  President and head coach Grover Mays expects another high-turnout season and to keep improving as a team.

“I think we’ll have another forty-plus come out this year,” explained Mays.  “We’ve got our core of kids who are going into their fourth or fifth year of wrestling and we bring in new kids to add to that every year.”

The Junior Wildcats expect to attract grapplers from a large area as they have the last few years.

“We want to focus on the feeder schools for A-J High School but we’re happy to take anyone from Union County,” added Mays.  “Really, anyone within fifty miles of the high school can sign up.  We’re happy to have anyone who is willing to put in the time and hard work.”

Outgoing president and now communications director Rollie Hawk has enjoyed watching youth wrestling in Union County go from a well-kept secret to a community staple.

“Our tournament was a huge local event last year with a cross-section of our community helping out,” said Hawk. “I’ve already got people asking to help out this next time.  A lot of us get a kick out of how you can’t seem to go to a ball game without seeing people wearing our club shirts.  Five years ago, Junior Wildcat wrestling was something only a few of us knew about.  But now it’s something everyone in this community knows about and we do our best to be something that they can be proud of.”

#             #             #

A-J Junior Wildcats Receive Unexpected Donation From Local Couple

FOR IMMEDIATE RELEASE:

A-J Junior Wildcats Receive Unexpected Donation From Local Couple

ANNA—The A-J Junior Wildcats Wrestling Club received some unexpected support going into their off-season.  On May 7, 2014, John and Tracee Foley made an unsolicited $1000 donation to the club.

“When a kid is involved in a disciplined sport they are less likely to be led into trouble and will be successful,” said Tracee Foley after presenting head coach Grover Mays with a check.  “You are an excellent mentor.  Keep up the good work!”

Mays just completed his third year as head coach of the club where he coached nearly forty kids in ages ranging from four to fourteen.  He had the honor this season of being selected by area coaches as IKWF South Sectional Coach of the Year.

The team routinely gets donations from individuals and local businesses during their season but this donation was extra special according to team spokesman Rollie Hawk.

“We’ve never asked the Foleys or their law firm for a donation in the past so getting this was an unexpected blessing,” said Hawk.  “It really makes us feel good to know that people in the community are noticing what we are trying to accomplish with these kids.  And it’s great to be able to add the Foleys to our wrestling family!”

“Thanks for all of your dedication to the youth of Union County; it does not go unnoticed,” said Tracee Foley.  “We need more guys like you in our community.”

#             #             #

Two A-J Junior Wildcat Wrestlers Place At 2014 Girls Nationals in Oklahoma

OKLAHOMA CITY—Two of the A-J Junior Wildcats Wrestling Club’s top wrestlers capped their season off representing Team Illinois at the 2014 USAW Girls Folkstyle Nationals.  Each finished third in their respective brackets.

Zoee Sadler wrestled at 50 pounds in the Girls Division I (born 2005 to 2007) and finished the day with a record of 2-2.

“I always describe Zoee as perhaps our most consistent wrestler, any age,” said club president Rollie Hawk.  “No fuss, she just goes out on the mat and executes.”

Catie Mays wrestled at 105 pounds in the Schoolgirl Division (born 2000 to 2001) and finished the day with a record of 3-1.

“Catie’s a major leader on our team.  She doesn’t say a lot but leads by doing,” explained Hawk.  “Nobody can question her work ethic.  For her to be in only her third year and wrestling schoolgirl against girls who have often been wrestling for twice as long and to place nationally demonstrates how hard she’s worked.”

This is a nice highlight to an exciting season, according to Hawk.

“This puts our club on the map and in the history books in a big way.  There have been so many highlights this season and we’ve barely had a chance to step back and catch our breath.  This will give us a much needed chance to rest up and evaluate where we want to improve for next season, both in terms of the wrestlers and the management side of things.  The key is to keep moving forward and to keep having a positive impact in kids’ lives.”

Complete results below, courtesy of Trackwrestling.com:

Girls Division I (05-07) 50 – Zoee Sadler’s place is 3rd and has scored 28.00 team points.
Champ. Round 1 – Zoee Sadler (Team Illinois) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Zoee Sadler (Team Illinois) won by fall over Lexxus McReynolds (Duncan) (Fall 0:54)
Semifinal – Zoee Sadler (Team Illinois) won by fall over Destiney Lofton (Minnesota) (Fall 0:35)
1st Place Match – Mikayla Barringer (Team Illinois) won by fall over Zoee Sadler (Team Illinois) (Fall 0:53)
2nd Place Match – Zao Estrada (Colorado Girls National Team) won by decision over Zoee Sadler (Team Illinois) (Dec 9-2)

Schoolgirl (2000-2001) 105 – Catherin Mays’s place is 3rd and has scored 24.00 team points.
Champ. Round 1 – Catherin Mays (Team Illinois) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Catherin Mays (Team Illinois) won by decision over Reina Lopez (Monzano Monarchs) (Dec 2-0)
Semifinal – Marissa Gallegos (Colorado Girls National Team) won by fall over Catherin Mays (Team Illinois) (Fall 2:29)
Cons. Semi – Catherin Mays (Team Illinois) won by major decision over Destiny Bailey (Farmington) (Maj 9-0)
3rd Place Match – Catherin Mays (Team Illinois) won by decision over Louisa Schwab (Team Illinois) (Dec 2-1)
2nd Place Match – Marissa Gallegos (Colorado Girls National Team) won by rule over Catherin Mays (Team Illinois) (RULE)

#             #             #

A-J Junior Wildcats Finish 2013-2014 Season at State Events

The A-J Junior Wildcats Wrestling Club completed its 2013-2014 season at three state-wide competitions.  Several of the club’s grapplers medaled.

At the IKWF State Championship in Rockford, Jayce Turner and Nate Kisat each finished 0-1.  Turner will move up to high school next year.

At the IKWF Girls State Championship in Yorkville, Zoee Sadler went 3-0 for the day, finishing in first place.  Catie Mays went 2-1, finishing in second place.  Madilyn Hawk went 0-2 and finished the day in third place.

At the Midget Championship in Danville, Caleb Mays went 0-2.  Blake Mays went 4-2, finishing fifth.

As a club, the A-J Junior Wildcats finished the season with a combined record of 430-511.  In the coming weeks, the club’s board will make plans for a post-season party.

Even as much of the team moves on to other sports, several wrestlers and coaches are likely to compete in occasional off-season tournaments.

Complete results from the state events are below, courtesy of Trackwrestling.com.

2014 IKWF State Championships Results for A-J Jr. Wildcat Wrestling
Novice 89 – Nathan Kisat’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Nathan Kisat (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Champ. Round 2 – Gavin Bloom (Hononegah WC) won by fall over Nathan Kisat (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 2:28)

Senior 166 – Jayce Turner’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Ameer Aqel (Vittum Cats WC) won in double overtime over Jayce Turner (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (2-OT 2-1)

IL Girls Folkstyle State Championships Results for AJ JR Wildcats WC
Elementary School (K – 5th) E3 – Zoee Sadler’s place is 1st and has scored 16.00 team points.
Round 1 – Zoee Sadler (AJ JR Wildcats WC) won in overtime over Ashlyn Strenz (Lil Reaper Wrestling Club) (OT 6-0)
Round 2 – Zoee Sadler (AJ JR Wildcats WC) won by decision over Rebecca Neupauer (saukee youth wrestling) (Dec 7-0)
Round 3 – Zoee Sadler (AJ JR Wildcats WC) won by fall over Ella Mcdonnell (Little Redskins Wrestling Club) (Fall 0:49)

Elementary School (K – 5th) E16 – Madilyn Hawk’s place is 3rd and has scored 0.00 team points.
Round 1 – Alayla Thornton (Peoria Razor Backs) won by decision over Madilyn Hawk (AJ JR Wildcats WC) (Dec 10-6)
Round 3 – Sydney Manos (LIL BUCS) won by fall over Madilyn Hawk (AJ JR Wildcats WC) (Fall 0:46)

Middle School (6th – 8th) M3 – Catherin Mays’s place is 2nd and has scored 13.00 team points.
Round 1 – Mia Rodriguez (Belvidere Bandits) won by decision over Catherin Mays (AJ JR Wildcats WC) (Dec 6-2)
Round 2 – Catherin Mays (AJ JR Wildcats WC) won by major decision over Angela Vitiritti (St Charles) (Maj 9-0)
Round 3 – Catherin Mays (AJ JR Wildcats WC) won by fall over Savannah Morrison (Reed Custer Middle School) (Fall 1:50)

2014 Illinois Midget Championships Results for A-J Junior Wildcat Wrestling
Midget 64B – Caleb Mays’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Caleb Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Champ. Round 2 – Polo Ramon (Headlock Wrestling Academy) won by fall over Caleb Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) (Fall 1:48)
Cons. Round 2 – Caleb Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Cons. Round 3 – Logan Swaw (Celtic Elite) won by decision over Caleb Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) (Dec 2-0)

Midget 72 – Grover Mays’s place is 5th and has scored 15.00 team points.
Champ. Round 1 – Grover Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) won by fall over Alex Iversen (Wolves Wrestling Club Inc.) (Fall 0:55)
Quarterfinal – Marko Hennin (Barrington Broncos) won by decision over Grover Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) (Dec 4-2)
Cons. Round 2 – Grover Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) won by major decision over Cameron Knepper (Celtic Elite) (Maj 13-3)
Cons. Round 3 – Grover Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) won by major decision over Bryce Claypool (Little Redskins WC) (Maj 10-2)
Cons. Semi – Grant Hansen (Maddog Wrestling Academy) won by major decision over Grover Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) (Maj 11-0)
5th Place Match – Grover Mays (A-J Junior Wildcat Wrestling) won by fall over Walter Green (DeKalb WC) (Fall 1:48)

#             #             #

A-J Junior Wildcats Make Donations To High School Wrestling, Softball Teams

ANNA, IL—At the regular meeting of the Anna-Jonesboro Community High School Board of Education, the A-J Junior Wildcats Wrestling Club expressed its appreciation to the school board for allowing the club to host its tournament at their facilities each year and singled out the high school wrestling and softball teams for their assistance this year.

“What made this year’s tournament extra special was the level of community involvement.  In particular, the high school wrestling and softball teams provided us with the manpower to run the tables that frankly we couldn’t have done this without.  We’d like to return the favor,” said club president Rollie Hawk before presenting each team with a $500 donation from the club.

Several members of the school board commented on the positive impact the tournament had on the community, in particular the economic impact of so many people making the commute to Union County for the tournament.

Head softball coach Brian Wilson expressed his appreciation for the donation and amazement at the size of the wrestling tournament.

“I got here at 7:30 and this place was already packed,” said Wilson.  “I hope we can do this again next year.”

#             #             #

A-J Junior Wildcats Have Four Place At Sectionals, Sending Two To State

HIGHLAND, IL—The A-J Junior Wildcats Wrestling Club had a very successful day at the IKWF South Sectionals.  They took eleven sectional qualifiers and had four wrestlers place fourth or above with two moving on to compete at the IKWF State Tournament.

At intermediate-70, Grover Blake Mays placed third, finishing 3-1 for the day.  Intermediates do not move on to state in the IKWF but Mays is likely to bump up to the novice division next year as 10-year-olds have that option.

Marshall Clayton Ramage finished fourth at senior-79, going 1-2 for the day.  Only third place and above move on to state but Ramage will have one more shot next year before moving up to high school.

Wrestling at senior-166 was Jayce Turner.  Going 3-1 for the day and placing third, Turner advances to the state tournament.

“Jayce has had an exceptional first year,” said club president Rollie Hawk.  “He’s the only kid we’re sending to high school next year but the fact that he’s a state qualifier will make him a significant addition to that squad.”

Hawk expects Turner to wrestle very competitively at state.

“What Jayce lacks in experience he makes up for in strength and quickness and his winning record as a first-year wrestler attests to that.  He’s incredibly athletic for his size and age,” added Hawk.

Turner brought much more than a winning record to the team, according to Hawk.

“He’s become the unofficial big brother of pretty much every kid on the team.  He’s a perfect example of what we’re trying to build here.”

Wrestling at novice-89 was Nate Kisat who took first place in a tough weight class and will advance to state.  He capped off the day by defeating West Frankfort’s Jacob Sileven in the championship round.  According to Nate’s father and club vice president Jay Kisat, this was a major milestone in his son’s wrestling career.

“Four years!  It took us four years to beat that kid,” said Kisat.  “He beat us in the regionals and that was the closest we’d ever gotten until now!  Nate’s come a long way and worked his butt off this year.”

Hawk believes Kisat has an excellent chance to place at state.

“Nate has a very unconventional style that will give kids who’ve never wrestled him before a hard time,” explained Hawk.  “His style is hard to describe.  It’s almost like he wrestles in all three dimensions while most wrestles only wrestle in two.  You’ll think a kid has him stuck but then he’ll do some crazy front-flip or back-flip and suddenly he’s got the other kid pinned.”

Hawk considers Kisat to be the type of kid that’s born for wrestling.

“He’s a smart, athletic, handsome young man but also has a bit of a sarcastic attitude and just sort of does his own thing, very much like the way he wrestles” said Hawk.  “He’s the kind of kid that most people probably can’t decide whether they want to hug or tie up.  I love seeing a kid like him excelling in this sport.  It gives hope to the rest of us troublemakers.”

Vice president Jay Kisat, assistant coach Anthony Lincoln and head coach Grover Mays will be making the trip to Rockford to coach Nate Kisat and Jayce Turner at the IKWF State Tournament.

Complete results from the IKWF South Sectionals are listed below, courtesy of Trackwrestling.com.

Intermediate 66 – Caleb Mays’s place is unknown and has scored 4.00 team points.
Champ. Round 1 – Caleb Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by fall over Toni Corbin (Collinsville Raider WC) (Fall 1:21)
Quarterfinal – Joesph Biciocchi (Roxana Outlaws) won by major decision over Caleb Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Maj 9-1)
Cons. Round 1 – Caleb Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Cons. Semi – Brock Barrows (Bulls WC) won by major decision over Caleb Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Maj 12-2)

Intermediate 70 – Grover Mays’s place is 3rd and has scored 15.00 team points.
Champ. Round 1 – Grover Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Grover Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by major decision over Dylan Gvillo (Edwardsville WC) (Maj 11-1)
Semifinal – Collin Reif (Jacksonville Area Wrestling) won by decision over Grover Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Dec 2-1)
Cons. Semi – Grover Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by major decision over Brody Hartman (Junior Kahoks) (Maj 12-0)
3rd Place Match – Grover Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by decision over Donovan Feeney (Edwardsville WC) (Dec 5-0)

Intermediate 70 – Brett Smith’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Dylan Gvillo (Edwardsville WC) won by fall over Brett Smith (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 2:33)

Intermediate 79 – Kaden Lincoln’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Kaden Lincoln (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Braidyn Uhlry (Hillsboro Jr Toppers WC) won by fall over Kaden Lincoln (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 0:51)

Novice 74 – Dylan Smith’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Jacob Egelhoff (Carlinville WC) won by fall over Dylan Smith (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 0:39)

Novice 89 – Nathan Kisat’s place is 1st and has scored 28.00 team points.
Champ. Round 1 – Nathan Kisat (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Nathan Kisat (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by fall over Jacob Hendrickson (King Select Wrestling) (Fall 3:34)
Semifinal – Nathan Kisat (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by fall over Joshua Franklin (Roxana Outlaws) (Fall 0:19)
1st Place Match – Nathan Kisat (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by fall over Jacob Sileven (West Frankfort Jr. Redbirds) (Fall 2:43)

Novice 138 – Ben Dowdy’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Ben Dowdy (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Cory Peterson (King Select Wrestling) won by fall over Ben Dowdy (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 0:22)
Cons. Round 1 – Ben Dowdy (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Cons. Semi – Ryan Norwood (Crusaders` Elite) won by decision over Ben Dowdy (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Dec 7-6)

Senior 79 – Marshall Ramage’s place is 4th and has scored 5.00 team points.
Champ. Round 1 – Marshall Ramage (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Marshall Ramage (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Semifinal – William Hillard (Triad Little Knights WC) won by major decision over Marshall Ramage (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Maj 12-1)
Cons. Semi – Marshall Ramage (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by decision over Scott Schank (Granite City WC) (Dec 10-9)
3rd Place Match – Christopher Santiago (Granite City WC) won by major decision over Marshall Ramage (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Maj 12-2)

Senior 101 – Catherin Mays’s place is unknown and has scored 0.00 team points.
Champ. Round 1 – Nick Evans (Edwardsville WC) won by fall over Catherin Mays (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 3:48)

Senior 115 – Aiden Jacobs’s place is unknown and has scored 4.00 team points.
Champ. Round 1 – Aiden Jacobs (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by fall over Colin Bybee (Carterville Jr WC) (Fall 3:45)
Quarterfinal – Sam Blaha (Junior Kahoks) won by fall over Aiden Jacobs (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (Fall 1:01)

Senior 166 – Jayce Turner’s place is 3rd and has scored 16.00 team points.
Champ. Round 1 – Jayce Turner (A-J Jr. Wildcat Wrestling) received a bye () (Bye)
Quarterfinal – Jayce Turner (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by major decision over Jordan Gregg (Hillsboro Jr Toppers WC) (Maj 10-2)
Semifinal – Tyreek Austin (Crusaders` Elite) won by tech fall over Jayce Turner (A-J Jr. Wildcat Wrestling) (TF 16-0)
Cons. Semi – Jayce Turner (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by fall over Jarrett Jones (Effingham Youth WC) (Fall 1:37)
3rd Place Match – Jayce Turner (A-J Jr. Wildcat Wrestling) won by decision over Matthew Satterlee (Murphysboro WC) (Dec 10-9)

#             #             #

Grover Mays Selected as Wrestling Coach of the Year for IKWF South Sectional

Grover Mays - IKWF South Sectional Coach of the Year

HIGHLAND, IL—The A-J Junior Wildcats Wrestling Club received recognition for one of its coaches at the IKWF South Sectionals.  Head coach Grover Mays was selected as Coach of the Year for the IKWF South Sectional.

“I’m floored,” said Mays after the announcement was made late in the day.  “I didn’t see this coming at all!”

At each of the IKWF’s eight sectional tournaments, coaches are nominated for the honor and each team gets a single vote.  At next weekend’s IKWF State Tournament, one of those eight will be selected as the IKWF Coach of the Year for the entire state.

Mays attributed the honor to the performance of his club’s wrestlers at the sectional tournament.

“There are so many coaches here that everyone knows.  I was surprised to even be nominated,” Mays explained.  “I guess they saw how hard our kids were working today and how much they’ve improved and that’s why they voted for me.  This means so much more to me than trophies or money or anything.”

#             #             #